Obstawianie live u bukmachera. Jakie są wady i zalety?

Jeszcze kilkanaście lat temu było to nie do pomyślenia. Jak bowiem można typować zdarzenia w aktualnie toczącym się meczu? Przecież sytuacja zmienia się z sekundy na sekundę. Z pomocą przyszły szybkie łącza internetowe i postęp technologiczny. Teraz bukmacher wie wszystko o danym meczu, ułamki sekund po tym, jak dana sytuacja przydarzy się na boisku, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by oferować typerom możliwość obstawiania zakładów na żywo. No dobrze, ale o co w tym wszystkim chodzi, jakie są zalety i wady obstawiania na żywo, a także, w jaki sposób typować live, by robić to dobrze?

Obstawianie na żywo - za i przeciw. Czy warto tak grać?
Obstawianie na żywo – za i przeciw. Czy warto tak grać?

Zakłady na żywo – jak to działa?

To bardzo proste. Zakłady na żywo pozwalają nam typować mecze, które aktualnie się toczą. W przeciwieństwie do zakładów przedmeczowych, w trakcie spotkania dochodzi do licznych zmian sytuacji, co oczywiście błyskawicznie przekłada się na kursy. Trzeba więc być czujnym i wyłapywać najlepsze okazje. 

Jeśli chodzi o dostępne w trakcie meczu rynki, są one zazwyczaj bardzo podobne do tych przedmeczowych, choć pojawiają się też różnice. Sporą popularnością cieszą się zakłady, pozwalające obstawić wydarzenia, które wystąpią w danym przedziale czasu, np. ilość bramek do 20 minuty, czy też ilość różnych pomiędzy 15, a 30 minutą meczu.

Darmowe bonusy bukmacherów Bonus bez ryzyka 100 PLN (kod: BETONLINE) – www.STS.pl
600 PLN bez ryzyka (kod: BETONLINE) – www.Betfan.pl
Zakład bez ryzyka 500 PLN (kod: BETONLINE) – www.Fuksiarz.pl

STS kod promocyjny
STS kod promocyjny

Zakłady na żywo – zalety

  • Typowanie na żywo pozwala reagować na bieżące wydarzenia, wprowadzając np. kontry na zagrane przed meczem typy, celem zapewnienia sobie zysku bez względu na wynik spotkania.
  • Choć systemy bukmachera rzadko się mylą, zdarza się, że dany rynek będzie włączony zbyt długo, dzięki czemu uda się postawić na gol w momencie, gdy piłka praktycznie znajduje się już w siatce. 
  • Ogromne emocje w trakcie typowania. Nie ma nic lepszego od jednoczesnego obstawiania i śledzenia jak radzi sobie drużyna, którą wytypowaliśmy.
  • Mimo że zakłady na żywo nie są polecane początkującym, to można z nich sporo się nauczyć. Wszystko przez to, że decyzje trzeba podejmować szybko, jednocześnie rozważając przy tym wszystkie ich plusy i minusy.

Zakłady live – wady

  • Te same spore emocje, wspomniane w zaletach są także i wadą obstawiania na żywo. Pod wpływem impulsu łatwo o złą decyzję, a co za tym idzie, zwiększa się ryzyko utraty środków.
  • Kursy bardzo mocno się wahają, zakłady często są blokowane w momencie wystąpienia sytuacji podbramkowych lub spornych.
  • Bukmacherzy na zakładach live narzucają sobie dużo większą marżę. Oznacza to, że kursy są znacznie niższe niż przed rozpoczęciem spotkania, nawet jeśli dopiero co wybrzmiał pierwszy gwizdek. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie przed ewentualnymi błędami systemu.
  • Typowanie na żywo jest trudne. Z pewnością opcja ta nie jest polecana początkującym typerom. O błąd jest tu zdecydowanie znacznie prościej niż w przypadku zakładów przedmeczowych. 
  • Typowanie live zabiera dużo czasu. Trzeba przez cały czas być czujnym, śledząc spotkanie i odpowiednio reagując na sytuację na boisku.

Jak skutecznie obstawiać na żywo?

Obstawianie na żywo jest bardzo trudne i zdecydowanie nie poleca się go początkującym typerom. Warto posiadać już pewne doświadczenie, choćby po to, by łatwiej radzić sobie ze stresem. Nie do ocenienia jest także umiejętność analizy meczu na wysokim poziomie, tak by podejmowane decyzje nie były losowe, pod wpływem chwili. Poza tym obstawianie na żywo nie różni się technicznie od zwykłego typowania przed meczem.

Oznacza to, że należy sięgać przede wszystkim po sporty, na których się znamy. Typowanie zdarzeń, o których nie mamy zielonego pojęcia może przynieść zysk na krótką metę, ale zazwyczaj w dłuższym okresie przynosi wyłącznie straty. W przypadku dyscyplin, na których się znamy, dużo prościej jest podjąć decyzję na podstawie przesłanek, które ujrzymy na transmisji. 

Kolejnym ważnym podpunktem jest umiejętność zarządzania własnym budżetem. Typowanie na żywo generuje sporo emocji, przez co łatwo jest się zapomnieć i stawiać zbyt wiele. Pojedynczy kupon nie powinien być obstawiony za więcej niż 2-3 % całego budżetu. Nawet w przypadku wielu nietrafionych decyzji pozwoli to zachować budżet na bezpiecznym poziomie. Pilnowania budżetu trzeba się nauczyć, to nie jest coś, co przychodzi od razu. Zwłaszcza gdy pojawią się przegrane…

Obstawianie meczów na żywo
Obstawianie meczów na żywo

No właśnie. Porażki nie są przyjemne. Kto w końcu lubi przegrywać? Z przegranymi wiąże się także jeszcze jeden problem. Większość osób znosi je bardzo ciężko, przez co pierwszą myślą w głowie jest jak najszybsze odegranie się na bukmacherze. Niestety jest to bardzo zła decyzja, która często prowadzi do katastrofy. Typujący zaczynają szarżować, podbijając bez przemyślenia stawkę, co zazwyczaj prowadzi do całkowitej utraty budżetu. Nie tędy droga. Nawet jeśli przegramy kilkanaście procent wartości naszego portfela, nie oznacza to końca świata. Nikt nie ma stuprocentowej skuteczności, dlatego raz się wygrywa, a raz przegrywa. Ważne, by nauczyć się przyjmować porażki ze spokojem.

Ostatnim, acz nie najmniej ważnym, punktem jest dobór meczu do typowania na żywo. W tym przypadku koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy dane spotkanie posiada dostępną transmisję na żywo. W zakładach na żywo chodzi przede wszystkim o reagowanie na sytuację na boisku, dlatego też warto już na samym początku odrzucić wszystkie spotkania, których nie możemy oglądać. Statystyki oraz podgląd najważniejszych wydarzeń nie wystarczą. To koniecznie muszą być transmisje. Tylko wtedy będziemy rozeznani w przebiegu meczu i będziemy skutecznie obstawiać. Same tekstowe opisy mogą być bowiem bardzo mylące. Każda drużyna jest w stanie skonstruować kilka akcji, mimo że poza tym gra tragicznie. A suche cyferki nam już tego nie pokażą.

Jacy bukmacherzy pozwalają typować live?

Typowanie na żywo stało się tak popularne, że nie znajdziemy już teraz bukmachera, który nie oferowałby graczom tego typu zakładów. Coraz większa ilość typerów przekonuje się do zakładów na żywo, niektórzy nawet w całości przerzucili się na typowanie live, więc, by przekonać do siebie klientów, bukmacherzy nie mieli wyjścia i musieli wprowadzić taką opcję. Najczęściej wybiera są przez typerów następujące portale:

Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
STS.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
Superbet.pl34 PLN freebetKod: BETONLINE
eFortuna.pl2230 PLN w bonusachKod: BETONLINE
Betfan.pl600 PLN cashbackKod: BETONLINE
eWinner.pl110 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE

Wybierając bukmachera do obstawiania live warto kierować się podobnymi kryteriami, jak w przypadku doboru buka do typowania przedmeczowego. Najważniejsze są kursy. Im są one większe, tym więcej możemy wygrać i ciężej nam będzie stracić cały kapitał – wiedzą o tym doskonale najlepsi bukmacherzy. Niestety, ocena wysokości kursów trwających spotkań jest dość karkołomna, dlatego też trzeba poświęcić jej trochę czasu. Najlepszą opcją będzie odpalenie tego samego meczu u kilku bukmacherów i porównywanie jak zachowują się kursy. Im dłużej pozostają one na wysokim poziomie, tym lepiej. Koniecznie trzeba też sprawdzić, jak często blokowane są rynki. Co nam z wysokich kursów, jeśli co chwilę będzie wyskakiwał błąd, bo bukmacher zablokuje możliwość typowania.

Bardzo istotne są także transmisje na żywo. Niemal każdy bukmacher oferuje możliwość podglądu boiska, na którym prezentowane są najważniejsze wydarzenia, a także udostępnia nam rozbudowane statystyki. Warto jednak skupić się na spółkach, które mają w swojej ofercie transmisje meczów wprost ze stadionu. Znacząco ułatwi to typowanie. 


Fortuna zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565. STS zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. Ewinner zezwolenie z dnia 30 października 2018 r. nr PS4.6831.29.2017. MR BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z dnia 19 grudnia 2019 nr PS4.6831.1.2019. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny dla osób pełnoletnich.

5 / 5. Ocen: 1

Tenis typy bukmacherskie

Back to top button